Z życia szkoły [5] - Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfowie Śląskim

Z życia szkoły 2018/19
Zakończenie roku szkolnego 2018/19
19 czerwca 2019 roku zebraliśmy się, by uroczyście pożegnać rok szkolny 2018/2019. To było wyjątkowe rozstanie z kilku powodów. Po raz pierwszy wakacje zaczęły się w środku tygodnia, po drugie mury szkoły opuszczały trzy ostatnie, historyczne roczniki gimnazjalistów, po trzecie po wielu, wielu latach pracy odeszła na emeryturę Dyrektor Szkoły – Alicja Kownacka.

Wczesnym rankiem salę gimnastyczną wypełnili rodzice i społeczność szkolna. Wszyscy pięknie uśmiechnięci albo z widocznymi emocjami, których  w trakcie trwania apelu zatrzymać się niektórym nie udało.

Uroczystość, którą prowadził pan Krzysztof Złocik, rozpoczął  od wprowadzenia na salę uczniów klas III wraz z wychowawczyniami w asyście pierwszoklasistów tworzących szpaler. Kiedy już wszyscy zajęli miejsca, głos zabrała pani Dyrektor, wspominając o minionym roku, szczególnie odnosząc się do wyjątkowych relacji młodszych uczniów ze starszymi, wielu wspólnych przedsięwzięć , miłych chwil, otwartości, szczerości, integracji, która nie miała końca przez rok cały. Potem przyszedł czas na liczne nagrody. Najpierw nagrodę z rąk Burmistrza Gminy i Miasta pana Olgierda Poniźnika odebrała uczennica klasy III B – Milena Hawryluk, która uzyskała najlepszą średnią. Następnie obdarowano nagrodami uczniów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Oczywiście najliczniejszą grupę takich uczniów stanowili pierwszoklasiści.

Doceniono trud uczniów biorących udział w konkursach pozaszkolnych, udzielających się w reprezentowaniu szkoły na terenie gminy i rejonu, sportowców, czytelników, itp.
Wręczono listy gratulacyjne rodzicom najzdolniejszych uczniów.

Część artystyczną, poświęconą  szczególnie odchodzącym trzecioklasistom, przygotowali uczniowie klasy I. Pięknie zaśpiewali piosenkę i równie interesująco przekazali w wierszyku rady dla starszych.

VII klasa pożegnała kolegów mądrymi słowami, wyrażając tęsknotę za tym , co już staje się historią… W finale wystąpili uczniowie klas III. Przemówienie było długie, wzruszające, pełne drogowskazów, podsumowań, odniesień do podróżowania, szukania właściwych dróg, rozstań… ”Zostawiamy przyjaciół dzięki którym jakoś łatwiej było nam iść, nauczycieli, od których otrzymaliśmy wskazówki do dalszej wędrówki i szkołę  - miejsce, gdzie byliśmy bezpieczni, do którego tak bardzo przywiązaliśmy, iż nie możemy uwierzyć, że jutro nas tu nie będzie.”

Podziękowania za lata pracy Pani Dyrektor Alicji Kownackiej składali kolejno: Pan Burmistrz za trud, oddanie, potem wyrazy wdzięczności przekazali nauczyciele i uczniowie wszystkich klas.
Ale to nie był koniec… Zebrani na uroczystości zostali zaproszeni do auli na specjalnie przygotowane przez trzecioklasistów ostatnie kabaretowe przedstawienie „Jednodniówki” . Miało być wesoło, bo to przecież kabaret, ale jak to w życiu, trzeba się pośmiać, popłakać…

Jeszcze jedno zdanie od piszącej te słowa. Drodzy Uczniowie, pamiętajcie: „NIE JESTEŚ KROPLĄ W OCEANIE, JESTEŚ CAŁYM OCEANEM ZAWARTYM W KROPLI.”
- mgr Elżbieta Demidow
LIST ROKU - najpiękniejszy List dla Ziemi - 10 miejsce Mileny Hawryluk
w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym
Miło nam poinformować, iż uczennica klasy trzeciej gimnazjum Milena Hawryluk zajęła 10 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym  "LIST ROKU - najpiękniejszy List dla Ziemi".

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Lekcja udzielania pierwszej pomocy
W ramach zajęć lekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 2 w Gryfowie Śląskim odbyła się lekcja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z udziałem pierwszoklasistów przeprowadzonej przez p. mgr Andrzeja Całko, któremu asystował Ignacy Kręgielczyk z klasy 3A.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji dotyczących udzielania pierwszej pomocy, obserwowali praktyczne zajęcia i brali aktywny udział w ćwiczeniach na fantomie.

Dzięki zajęciom uczniowie klasy pierwszej dowiedzieli się jak przeprowadzać resuscytację, w jaki sposób ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej, jak postępować w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia.
Konkurs na najładniejszą zakładkę do książki
W bibliotece szkolnej są zaprezentowane zakładki do książek wykonane przez gimnazjalistów i uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfowie Śląskim w konkursie na najładniejszą zakładkę do książek.

Zadaniem uczestników konkursu było  samodzielne wykonanie jednostronnej zakładki do książki w dowolnej  technice plastycznej i dowolnym kształcie.

Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt prac. Wkrótce podam do publicznej wiadomości wyniki konkursu.

Zapraszam do obejrzenia zakładek na fotografiach i w bibliotece szkoły.

Eksperymenty z lodem
Suchy lód wykorzystywany jest do procesów wymagających niskiej temperatury. Zadaniem suchego lodu jest chłodzenie. Nie jest to trudne ponieważ temperatura suchego jest tak niska że bardzo szybko można schłodzić dowolne odczynniki lub je zamrozić.

Dzisiaj, tj. 13.06.2019 r. pierwszoklasiści mogli obserwować eksperymenty z suchym lodem.  Uczeń klasy pierwszej Brono i jego mama podczas lekcji pokazali doświadczenia z suchym lodem. Pierwszoklasiści z dużym zainteresowaniem obserwowali zaprezentowane eksperymenty.

Na koniec pragnę przekazać informację: „Pierwszoklasiści dziękują Brunowi i jego mamie za rewelacyjną i ekscytującą lekcję. Chcemy więcej!