Z życia szkoły [1] - Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfowie Śląskim

Przejdź do treści

Menu główne:

Z życia szkoły [1]

Z życia szkoły 2018/19
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W ŚWIETLICOWYM RAJU
Świetlica przy Szkole Podstawowej nr 2 w Gryfowie Śl. jest miejscem pobytu uczniów dojeżdżających oraz uczniów klasy pierwszej. Najwięcej czasu spędzają w niej nasi najmłodsi  podopieczni. Dlatego nauczyciele świetlicy dbają o atrakcyjność  i różnorodność zajęć świetlicowych. Do tego celu wykorzystywana jest bardzo dobrze zaopatrzona baza dydaktyczno- wychowawcza, na którą składają się materiały plastyczno-techniczne, gry edukacyjne i towarzyskie, zestawy klocków rozwijających wyobraźnię i zdolności manualne, gra stołowa - piłkarzyki, komputer oraz telewizor z podłączeniem do Internetu.
Podczas pobytu w świetlicy uczniowie nie tylko wypoczywają na kolorowych,piankowych fotelach    i pufach, czy bawią się, ale uczą się jak postępować w różnych, życiowych sytuacjach, jak wykonać elementy dekoracyjne i użyteczne, słuchają opowiadań  nauczycieli na ciekawe tematy przyrodnicze i geograficzno - fizyczne, oglądają audycje telewizyjne i filmy dotyczące lektur szkolnych, korzystają z programów komputerowych graficznych i pakietu biurowego MS OFFICE oraz przeglądarki internetowej, pracując na komputerze.
Na prośbę dzieci, czytane są książeczki, bajki i baśnie, a potem prowadzone są dyskusje na temat czytanych treści. Często wspólnie odrabiane są zadania domowe, gdzie nauczyciel tłumaczy polecenia do zadań i kontroluje poprawność wykonanych czynności. Starsi uczniowie, przebywający w świetlicy, uczą pierwszaków jak grać w różne gry stolikowe, tłumaczą instrukcje lub grają wspólnie w ulubioną grę - piłka nożna stołowa.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia na szkolnym Orliku. Gdy pogoda dopisywała dzieci wspólnie grały w piłkę, uczyły się poprawnie kozłować, odbijać i łapać piłkę, celnie rzucać, czy podbijać do góry, a chłopcy doskonalili podania w piłkę nożną.

Czas w świetlicy bardzo szybko płynie i dzieci niechętnie ją opuszczają, gdy opiekunowie przychodzą po ich odbiór. Dla nauczycieli świetlicy jest to widoczny znak i nagroda za to, że chwile, jakie poświęcają dzieciom, są właściwie spożytkowane i dają radość i zadowolenie.
-mgr Jolanta Pasternak
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Z bajkowym przedstawieniem w Szkole Podstawowej w Niwnicach
13 listopada był bardzo miłym dniem dla grupy teatralnej naszej szkoły. Zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej w Niwnicach, aby zaprezentować młodszym koleżankom i kolegom „Bajkowe przedstawienie” , w ramach obchodzonego tam Tygodnia Bajek.

Z dużą przyjemnością bawiliśmy się w teatr dla uczniów, którzy bardzo grzecznie i z uwagą nas słuchali i na koniec chętnie z nami potańczyli. Zostaliśmy obdarowani piękną statuetką w kształcie teatralnej maski i dyplomami na pamiątkę wizyty. A potem było przepyszne ciasto, kawa , herbata i miłe pogaduszki.

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Szkoły Elżbiecie Brzozowskiej i Pani Katarzynie Kowalonek za zaproszenie i bardzo, bardzo miłe przyjęcie.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uroczystości z okazji 100 lat Niepodległej
Dnia 9 listopada o godz.11.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfowie Śl. uroczystą akademią rozpoczęto obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie pod opieką pani Marzanny Krawiec przygotowali historyczny montaż słowno- muzyczny, którego prezentacja wcześniej została poprzedzona powitaniem przez panią Dyrektor Alicję Kownacką zebranych gości w osobach: pana Senatora RP - Rafała Ślusarza, pana Sekretarza Gminy i Miasta Gryfów Śl. - Jerzego Andrzejczaka z panią Inspektor do spraw infrastruktury społecznej - Marzeną Szuflicką, Księdza Dziekana Parafii - Krzysztofa Kurzeję, panią Małgorzatę Szczepańską - członka Zarządu Powiatu Lwówek Śl. , panią Dyrektor Biura Senatora R. Ślusarza - Urszulę Magę, panią Prezes Koła Sybiraków- Elwirę Urbańską oraz pracowników szkoły i uczniów.
Dokładnie o godz.11.11 wszyscy zebrani w auli odśpiewali czterozwrotkowy Hymn Polski, w ramach udziału szkoły w akcji MEN-u " Rekord dla Niepodległej". Senator RP pan Rafał Ślusarz w swoim wystąpieniu nawiązał do treści naszego hymnu i historii dotyczącej niepodległości. Na zakończenie tej części uroczystości, uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią panią Anitą Ochocką zaśpiewali a capella cztery zwrotki Hymnu Polskiego.

Po uroczystości uczniowie szkoły wzięli udział w "Patriotycznym Karaoke", gdzie wszyscy uczniowie i nauczyciele śpiewali patriotyczne pieśni.

11 listopada 2018r. był kolejnym etapem obchodów jubileuszowych dla Niepodległej. W tym dniu uczniowie naszej szkoły reprezentujący Poczty Sztandarowe: Szkoły Podstawowej nr2, Związku Sybiraków RP i Związku Kombatantów i Byłych Więźniów RP, pod opieką pani Justyny Atrachimowicz, wzięły udział w uroczystej sumie, w intencji Ojczyzny, w Kościele Parafialnym pw. Św. Jadwigi Śląskiej.

Po mszy odbyło się podniosłe wydarzenie, któremu przewodniczył Burmistrz GiM Olgierd Poniźnik - wkopanie, na skwerku przy kościele, dębu niepodległości, upamiętniającego setny jubileusz. W delegacji dokonującej wkopania drzewa uczestniczyli min. najlepsi uczniowie szkół gryfowskich, a naszą szkołę reprezentował Jakub Szymonowicz- stypendysta Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego.

Na zakończenie uroczystych obchodów o godz. 12.00 na rynku gryfowskim odśpiewano hymn państwowy i delegacje przedstawicieli Parlamentu, władz lokalnych, szkół, zakładów pracy i stowarzyszeń złożyły kwiaty pod Pomnikiem Kombatantów Ziemi Gryfowskiej. Delegację Szkoły Podstawowej nr2 stanowili uczniowie i opiekun Samorządu Szkolnego- pani Justyna Atrachimowicz.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z uroczystości.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pierwsze Dyktando Patriotyczne
„11 listopada jest współcześnie Narodowym Świętem Niepodległości Polski. Dzięki wielkiemu poświęceniu, odwadze i determinacji naszych przodków spełniło się ich największe marzenie: po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.”

Tak zabrzmiało pierwsze zdanie I Szkolnego Dyktanda Patriotycznego pod tytułem „DROGI POLAKÓW DO NIEPODLEGŁOŚCI”, które dziś – 08 listopada – w przeddzień uroczystych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w murach naszej ponad stuletniej szkoły napisali uczniowie klasy VII a szkoły
podstawowej i uczniowie klas III gimnazjum.

15 uczniów wybranych w drodze eliminacji klasowych stanęło do walki o miano Szkolnego Mistrza Ortografii. Znajomość pisowni wyrazów: jarzmo, ciemiężca, sprzymierzeniec, tożsamość była cenna.
Podobne w treści dyktando w przyszłym tygodniu napiszą uczniowie klasy IV, za których już teraz trzymamy kciuki. O wynikach poinformujemy wkrótce.
-mgr Elżbieta Demidow
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ciekawe zajęcia pierwszoklasistów
W ostatnim czasie pierwszoklasiści mają ciekawe zajęcia. W Październiku i na początku listopada uczniowie klasy pierwszej kilkakrotnie odwiedzili bibliotekę publiczną, gdzie pani Jolanta zabrała dzieci do wspaniałej krainy bajek. Pierwszoklasiści w skupieniu słuchali wspaniałych bajek, poznawali postacie z bajek, układali bajkowe puzzle i oglądali bajki. Mam nadzieję, że p. Jola i p. Anita zaszczepiły w dzieciach chęć do czytania książek.
Korzystając z pięknej pogody nasi najmłodsi milusińscy wyszli na lekcję do parku, gdzie podziwiali piękno przyrody, poznawali gatunki drzew i krzewów oraz bawili się pod czujnym okiem pani mgr Anity Ochockiej.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z tych wydarzeń.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Konkurs biologiczny w Kostrzycy
Dnia 26 października 2018 r., uczennice klasy 3b: Oliwia Barbarowicz, Karolina Cerkanowicz i Milena Hawryluk wzięły udział w konkursie organizowanym przez Leśny Bank Genów w Kostrzycy. Uczennice zostały wyłonione spośród 51 uczniów naszego Gimnazjum, którzy wzięli udział w szkolnych eliminacjach, zdobywając najwyższą liczbę punktów. Tematem konkursu było: „Leśny Bank Genów Kostrzyca ważnym elementem zachowania różnorodności biologicznej Aglomeracji Jeleniogórskiej- integracja ochrony ex situ w banku genów z funkcjami ogrodu botanicznego”. Uczniowie przygotowując się do eliminacji korzystali z materiałów przekazanych przez przedstawiciela LBG w Kostrzycy.

W eliminacjach regionalnych dziewczęta rywalizowały z przedstawicielami 12 szkół z
regionu, osiągając wysokie wyniki. Zmagania uczniów zostały nagrodzone bardzo dobrze zorganizowaną oprawą konkursu. Wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystym otwarciu Arboretum oraz zostali zapoznani z działalnością Leśnego Banku Genów w Kostrzycy.
-mgr Agnieszka Burbul
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podróż do Kuźni Hefajstosa... w Dobkowie
„Z kraterów strzela lawa: wilgotna, rozmiękła,
Ziemia drży, w bruzdy pęka, złości się i wspina;
W doliny lecą skały, rzeka w las się wrzyna,
Tam góra, pod naporem fali w dwoje pęka...”

(Kazimierz Przerwa-Tetmajer- „Ziemia pierwotna”, fragment)

Panta rhei-wszystko płynie. Od zarania dziejów, geologicznych oczywiście, zmienia się oblicze Ziemi. Wędrują kontynenty, pojawiają się i znikają oceany i morza, rosną i maleją góry. W ostatnich latach jednym z najbardziej rozpoznawalnych przejawówżycia naszej planety są wulkany.
Szukając śladów burzliwej przeszłości Ziemi, w dniu 5  listopada br. plejada gimnazjalistów i siódmioklasistów wyruszyła do malowniczo położonego Dobkowa w Górach Kaczawskich.
Otaczające tę miejscowość wzgórza, to pozostałość wygasłych wulkanów i najlepsze miejsce, w którym można dowiedzieć się jak wyglądała mityczna kuźnia Hefajstosa.

Sudecka Zagroda Edukacyjna, w której gościliśmy, zaoferowała nam porcje wrażeń połączone z pakietem wiedzy i umiejętności. Kino 3D, interaktywne modele, makiety, wizualizery cyfrowe, symulatory, eksponaty w postaci skał i minerałów, klatka meteorologiczna, laboratorium, to narzędzia, dzięki którym poznaliśmy między innymi historię powstania Ziemi, zgłębiliśmy tajniki wypiętrzenia się Sudetów, ich losów związanych z aktywnym wulkanizmem, zalewami morskimi i zlodowaceniami plejstoceńskimi.

Kraina Wygasłych Wulkanów znajduje się ok. 80 km od Gryfowa Śląskiego. Nie trzeba odbywać dalekich podróży w celu poznania piękna i mocy Ziemi.
-mgr Beata Nowicka
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzień Polsko - Amerykański w ZSOiZ
W piątek 26 października uczestniczyliśmy w Polish-American Day zorganizowanym przez p. Monikę Ignaciuk-Borkowską w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim. Było nam niezmiernie miło móc praktycznie wykorzystać nasze umiejętności językowe prezentując walory turystyczne Polski, ale przede wszystkim poznając kulturę Stanów Zjednoczonych przybliżaną nam przez rodowitych Amerykanów.

Najmilsza niespodzianka czekała na nas na koniec spotkania, gdy zostaliśmy wyróżnieni za nasze zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie prezentacji oraz aktywny udział w warsztatach.
Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas. Czekamy na więcej...
- Uczniowie SP 2
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zbiórka karmy dla zwierząt
Kolejny raz nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i pokazali swoją ogromną wrażliwość. Zaledwie w ciągu dwóch dni szkolny wolontariat uzbierał ponad 110 kg karmy dla potrzebujących piesków ze Staruszkowa! Wszystkie dary trafiły do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gryfowie, skąd następnie zostały przewiezione do Krzewia Małego.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do organizowanej akcji i polecamy się na przyszłość!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Otrzęsiny klas czwartych i siódmych
Dnia 25.10.2018 r. uczniowie klas czwartych i siódmych , w towarzystwie wszystkich pozostałych kolegów szkolnych, świętowali swoje Otrzęsiny. Otrzęsiny, to zabawa, mająca swoją historię od czasów starożytnej Krety, w czasie której nowi uczniowie szkoły stawali się jej pełnoprawnymi członkami.

OTRZĄŚNIJ SIĘ!!!! - to było główne hasło naszej uroczystości, a jej symbolem - jabłko. Jabłko było głównym motywem w dekoracji sali i najważniejszym rekwizytem w większości konkurencji .

Czwartoklasiści i siódmoklasiści przez trzy godziny walczyli o przyjęcie do naszej szkolnej wspólnoty . Bardzo ciekawe konkurencje sportowe, sprawdzające ich
sprawność fizyczną, przeplatane były konkursami, podczas  których popisywali się swoimi umiejętnościami artystycznymi, dziennikarskimi, tanecznymi i wokalnymi. Mogliśmy się również przekonać, czy nasi „otrząsani” młodsi koledzy posiadają dobrze rozwinięty zmysł smaku i czy wystarczająco poznali już naszą szkołę, odpowiadając na szereg pytań z nią związanych.

Żeby w konkurencjach sportowych czwartaki i siódmaki miały równe szanse , drużyny były mieszane. Dołączyły bowiem do nich pierwszaki i gimnazjaliści. Dzięki temu zabawa była wspaniała, pełna śmiechu i nieoczekiwanych zwrotów sytuacji. Konkurencja taneczna zmieniła się na moment w szkolną dyskotekę, a śpiewanie przez wszystkich gimnazjalistów  piosenek dla młodszych kolegów, było  bezcenną chwilą. Na początku wszyscy uczniowie proszeni byli o zaangażowanie, dobry humor i pomysłowość. Wierzcie mi, niczego dzisiaj nie zabrakło!!!!

Otrzęsiny zakończyło uroczyste złożenie Ślubowania w obecności Pani Dyrektor, wręczenie słodkich podarunków i pamiątkowych dyplomów. Nieobecni niech żałują!!! Ale mogą oglądnąć galerię pięknych zdjęć! Zapraszam!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Plebiscyt Gazety Wrocławskiej: Szkoła Roku - Szkoła Przyjazna Uczniom
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż nasza szkoła została zgłoszona do plebiscytu organizowanego przez Gazetę Wrocławską i tym samym walczymy o tytuł „Szkoły Roku- Szkoły Przyjaznej Uczniom”.
Serdecznie dziękujemy za zaufanie i wsparcie, które okazują nam Państwo każdego dnia! Ta nominacja jest dla nas ogromnym wyróżnieniem.

Jeżeli uważają Państwo, że zasługujemy na zdobycie powyższego tytułu, zachęcamy do oddania głosu na naszą szkołę: Link do głosowania.

W ramach plebiscytu: "Nauczyciel NA MEDAL" można również głosować na nauczycielki z naszej szkoły: p. Anita Ochocka, p. Marzanna Krawiec, p. Renata Figurska i p. Beata Nowicka.
------------------------------------------------------------------------------------
Nominacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfowie Śląskim
do udziału w plebiscycie:

Kliknij, aby zobaczyć powiększenie
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Przedszolaki na bajkowym przedstawieniu w naszej szkole
Jeszcze nie ochłonęliśmy po pasowaniu na uczniów naszych pierwszaków a już odwiedzili nas przedszkolaki.
Dnia 17.10.2018 r. odwiedzili nasi mili goście, którzy przybyli obejrzeć przepiękne, bajkowe przedstawienie, przygotowane przez uczniów naszej szkoły z okazji pasowania na ucznia pierwszej klasy w reżyserii p. mgr inż. Iwony Nowaczek.

Przedszkolaki w skupieniu obejrzeli bajkę a po przedstawieniu rozmawiali, bawili się i fotografowali z aktorami występującymi w przedstawieniu.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O bezpieczeństwie..., podczas spotkania pierwszaków z p. Mateuszem Królakiem
W środę 17 października 2018 r. uczniowie klasy pierwszej gościli pana aspiranta sztabowego Mateusza Królaka z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim.

Z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat pracy funkcjonariusza policji oraz cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. W czasie rozmowy uczniowie poruszyli temat bezpiecznego serfowania w sieci Internet, a zwłaszcza korzystania z gier komputerowych. Zadawali mnóstwo pytań, na które pan Królak cierpliwie odpowiadał.

Na zakończenie spotkania wręczył uczniom grę dydaktyczną „ ZOSTAŃ POLICJANTEM” zachęcając do ciekawego spędzania wolnego czasu w większym gronie przy grach planszowych.
-mgr Anita Ochocka
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pasowanie na ucznia klasy pierwszej
Dnia 16.10.2018r. w Szkole Podstawowej nr2 im. Kombatantów Ziemi Gryfowskiej w Gryfowie Śląskim, w bardzo pieknej scenerii, z udziałem władz miasta, powiatu, wielu zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli oraz dzieci i młodzieży, nasi pierwszoklasiści  zostali uroczyście pasowani na uczniów i przyjęci w poczet społeczności szkolnej. Towarzyszyło temu wiele emocji, a nawet łez. Rodzice, dziadkowie i wszyscy obecni, z wielkim wzruszeniem obejrzeli poloneza w wykonaniu pierwszaków, który poprowadził Pan Krzysztof Złocik - nauczyciel wychowania fizycznego. Dzieci pięknie zdały przygotowany test  z wiedzy i mimo towarzyszącej przez całą uroczystość podniosłej atmosfery, widać było, że dobrze się bawią.
Pasowania na ucznia dokonała specjalnym ołówkiem, Pani Dyrektor Alicja Kownacka, która wraz z wychowawczynią Panią Anitą Ochocką wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy i pierwsze legitymacje szkolne. Następnie uczniowie przeszli uroczyście przez próg szkoły, wypili eliksir szczęścia i zjedli tabletkę mądrości, a rodzice przekazali swoim pociechom słodkie upominki. Wszyscy zachwycali się przepiękną dekoracją przygotowaną przez Panią Agnieszkę Gumieniak.

Oczywiście nie zabrakło także części bardziej oficjalnej. Uroczyste ślubowanie składane w obecności sztandaru szkoły, płynęło z głębi małych, dumnych serduszek, a odśpiewanie przez pierwszoklasistów czterech zwrotek Hymnu Narodowego a cappella, wzbudziło prawdziwy podziw i uznanie. Docenił to obecny na uroczystości Pan Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski Olgierd Poniźnik oraz pozostali goście, którzy składali dzieciom najlepsze życzenia i przekazywali upominki na ręce Wychowawcy Klasy i Pani Dyrektor.

Całości dopełniła niespodzianka - bajkowe przedstawienie, przygotowane w auli szkoły przez młodzież gimnazjalną pod kierunkiem Pani Iwony Nowaczek. Gwałtowne reakcje dzieci i widoczne na ich twarzach emocje, były dowodem na wspaniałą grę naszych szkolnych aktorów. Po zakończonej uroczystości, rodzice przygotowali pierwszakom poczęstunek i razem z nimi świętowali.

W tym niezwykłym dniu nasza szkoła została hojnie obdarowana przez sponsorów. Zakupiono wiele sprzętu sportowego do wykorzystania na lekcjach z młodszymi dziećmi. Został on wyeksponowany obok sali gimnastycznej i wszystkim zaprezentowany.

Pragniemy bardzo gorąco podziękować :
1. Pani Annie Dam i Katarzynie Tomczyk - Firma Toyota Boshoku Poland w Wykrotach,
2. Państwu Annie i Zdzisławowi Pastuchom - Przewozy Osobowe Krajowe i Zagraniczne w Gryfowie Śl.,
3. Państwu Katarzynie i Piotrowi Baszakom, Jadwidze i Mieczysławowi Baszakom, Marice i Janowi Baszakom - Firma Stolbrat Spółka ZOO Ubocze,
4. Państwu Anecie i Arturowi Tarazewiczom - Usługi Stolarskie „Arnet” Ubocze,
5. Państwu Annie i Dominikowi Korpysom-Firma Jantur – Gryfex sp. z.o.o Gryfów Śląski.
6. Uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Biedrzychowicach,  za pomoc w dekorowaniu sali gimnastycznej, nagłośnienie pasowania pierwszoklasistów i profesjonalną obsługę kelnerską.
- mgr Elżbieta Kilarska

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Apel niespodzianka...
Poniedziałek (15.10.2018 r.) był w naszej szkole dniem szczególnym i pełnym niespodzianek.

O godzinie 8:50 uczniowie oraz grono pedagogiczne, na czele z panią dyrektor, uczestniczyli w apelu zorganizowanym przez przedstawicieli klas IV, VII Szkoły Podstawowej nr 2 i III Gimnazjum.

Dzisiejszy apel jednak do typowych nie należał... Tym razem uczniowie wzięli sprawy w swoje ręce i przygotowali krótki, przepełniony humorem występ, który był przede wszystkim formą podziękowania nauczycielom za pracę, życzliwość i poświęcenie jakie każdego dnia wkładają w nauczenie i wychowanie młodzieży naszej szkoły.
Po zakończonej uroczystości uczniowie złożyli na ręce pani dyrektor własnoręcznie przygotowaną kartkę z życzeniami podpisanymi przez CAŁĄ społeczność szkolną.
Sądząc po reakcji pani dyrektor i grona pedagogicznego, apel-niespodzianka przyniósł wszystkim wiele radości. Oby każdy poniedziałek rozpoczynał się właśnie w taki sposób.
(Kliknij miniaturkę aby zobaczyć powiększenie)
mgr Aleksandra Suduł
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Integracja filmowa klas pierwszych i czwartych
Zgodnie z obietnicą, uczniowie klas pierwszej i czwartej integrowali się filmowo na projekcji filmu animowanego „Biały Kieł”.

Seans poprzedziła niezwykle ciekawa prelekcja oraz konkurs z nagrodami. Wyjazd do kina uważamy za bardzo udany, pełen wzruszeń i emocji związanych z historią przedstawioną w filmie, a integrację zespołów i zachowanie uczniów naszej szkoły na 6+!!!
- mgr Justyna Atrachimowicz


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wręczenie certyfikatów stypendialnych Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego
Dnia 09.10.2018 r. w Teatrze Starym w Bolesławcu wręczone zostały certyfikaty stypendialne Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego.

Z naszej szkoły stypendium otrzymał uczeń klasy trzeciej gimnazjum Jakub Szymonowicz.
Certyfikaty wręczył przewodniczący Rady Fundacji Aleksander Kwaśniewski.

Gratulacje dla Jakuba.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Niecodzienne spotkanie z lektorem radiowym
Dnia 9.10.2018r. o godzinie 10.00 odbyło się spotkanie z lektorem radiowym,
w którym udział wzięli uczniowie klas 3 gimnazjum, uczniowie klasy 7A oraz niektórzy nauczyciele.

Spotkanie zainicjowane zostało przez ks. Norberta Turczynowskiego. Gość, który odwiedził naszą szkolę to ks. Paweł Litkowski, udzielający swojego głosu jako lektor radiowy.
Spotkanie miało na celu przybliżenie uczniom specyfiki owego zawodu. Mogli oni posłuchać wybranych fragmentów z książek w wykonaniu zawodowego lektora.

Ksiądz Litkowski opowiadał również o czynnikach wpływających na jakość i odbiór czytanych tekstów, takich jak: akcent, intonacja, interpunkcja, dykcja, brzmienie
głosu, wcześniejsze przygotowanie i zapoznanie z tekstem, rodzaj tekstu, stres, trema oraz ogólne predyspozycje.
Wspomniał o tym, jak ważna jest kwestia skutecznego porozumiewania się z drugim człowiekiem. Zachęcał wszystkich zebranych do czytania książek ze zrozumieniem i pokonywania własnych słabości.

W trakcie owego spotkania nasi uczniowie mieli możliwość spróbowania swoich sil w publicznym czytaniu niektórych fragmentów. Walczyli oni jednocześnie z tremą i wszystkimi potrzebnym czynnikami wymienionymi powyżej potrzebnymi do wzorowego czytania. Jednogłośnie stwierdzili, że nie jest to wcale łatwe zadanie i zawód.

Spotkanie bardzo się wszystkim podobało, wiele nauczyło i dało dużo do myślenia. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie
i z niecierpliwością czekamy na kolejne…
- mgr Marta Pleszkun
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzień Chłopca 2018

By się spełniły Wasze życzenia,
by się ziściły Wasze marzenia,
by uśmiech często gościł na Waszej twarzy,
byście zdobyli w życiu szczyt swoich marzeń.
Wszystko co chcielibyście, by się zdarzyło,
wszystko czego pragniecie, by Waszym było!
życzą
dziewczyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfowie Śl.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czytanie bajek pierwszakom
W piątek 30 września 2018 r. uczniowie klasy I wybrali się do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gryfowie Śl., gdzie Pani Jola przeczytała piękną opowieść o spełnianiu marzeń.

Ciekawa narracja oraz towarzyszące maskotki - bohaterowie opowieści, doskonale przeniosły dzieci w świat wyobraźni wywołując pozytywne emocje.

Pragniemy podziękować Pani Joli za miło spędzony czas, współpracę i rozbudzenie zainteresowania książką.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzień Sybiraka 2018
23  września w auli Szkoły Podstawowej nr 2  odbyła się uroczystość związana z obchodami 90 rocznicy utworzenia Związku Sybiraków.

W spotkaniu wzięli udział członkowie gryfowskiego Koła Sybiraków, burmistrz MiG Gryfów Śl., przewodniczący Rady M.i G. p. Robert Skrzypek, dyrektor SP2. Uczniowie klas trzecich gimnazjum i szkoły podstawowej zaprezentowali program historyczno- poetycki przygotowany przez nauczyciela historii p. Marzannę Krawiec.

Na zakończenie pani Elwira Urbańska, przewodnicząca Koła Sybiraków, wręczyła pani dyrektor Alicji Kownackiej i pani Marzannie Krawiec medale upamiętniające 90 rocznicę utworzenia Związku Sybiraków.
---------------------------------------------------------------------------------
(Kliknij miniaturkę aby zobaczyć powiększenie)
- Marzanna Krawiec
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Edukacja, integracja i kino.
Za nami zaledwie trzeci tydzień nauki w szkole, a my już realizujemy zadania związane z edukacją filmową. Tym razem nasi gimnazjaliści i siódmoklasiści uczestniczyli w projekcji filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

Jak zawsze seans poprzedzała ciekawa prelekcja, która pozwoliła nam lepiej zrozumieć historię ukazaną w filmie. Seans zaliczamy do jak najbardziej udanych,
a integrację zespołów klasowych oceniamy na 6!

Wkrótce integrować się filmowo będą również młodsze klasy. Już nie możemy się doczekać.
- mgr Aleksandra Suduł
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19
Dnia 03.09.2018 r. o godz. 9:00 w Szkole Podstawowej nr 2 w Gryfowie Śl. odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019. Miał on charakter wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze - po raz ostatni otworzył nowy rok szkolny dla gimnazjalistów w murach naszej szkoły, gdyż  po tym roku szkolnym Gimnazjum wygasa. Po drugie - po raz pierwszy, po wielu latach przerwy, rozpoczął nowy rok szkolny dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w tych samych murach, jak dawniej.

Na początku pani dyrektor mgr Alicja Kownacka powitała bardzo serdecznie zebranych rodziców, nauczycieli i uczniów, po czym prowadzący apel pan mgr Waldemar Pasternak odczytał nazwiska uczniów klasy I, IV i VII szkoły podstawowej, które zostały przydzielone do wychowawców: kl. I - pani mgr Anita Ochocka, kl. IV -
pani mgr Justyna Atrachimowcz, kl. VII - pani mgr Renata Figurska. Po ustawieniu tych klas przez wychowawców  na placu apelowym, nastąpiło wprowadzenie Sztandaru Szkoły przez Poczet Sztandarowy i odśpiewanie hymnu państwowego w pełnej wersji czterozwrotkowej.

W następnej kolejności głos zabrała pani dyrektor Alicja Kownacka, która w swoim przemówieniu podkreśliła wyjątkowy charakter apelu oraz zapewniła uczniów szkoły podstawowej o wsparciu i pomocy w każdej sytuacji oraz o przyjaznym traktowaniu każdego nowego ucznia. Następnie uczennice kl. III gimnazjum - Nikola Sawicka i Milena Hawryluk w świetnym dialogu przeniosły zebranych w klimat szkolny, wspominając swój czas szkoły podstawowej i związane z nią przeżycia.

Na zakończenie Pani dyrektor oznajmiła, że rok szkolny 2018/19 uważa za otwarty i zadzwoniła szkolnym dzwonkiem, a uczeń klasy III gimnazjum- Jakub Szymonowicz wypuścił z ręki pęk kolorowych balonów wypełnionych helem, które symbolizowały koniec wspaniałych, kolorowych wakacji i początek nowej przygody, której na imię "SZKOŁA".
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szkoła Podstawowa nr 2 przejmuje tradycje Gimnazjum w Gryfowie Śl.
Dumni z naszej lokalnej historii, pamiętamy o 205 rocznicy bitwy stoczonej na terenie Gryfowa Śl. podczas wojen napoleońskich.

Z tej właśnie okazji podtrzymujemy wieloletnią tradycję naszego Gimnazjum, dbając o otoczenie pomnika upamiętniającego to wydarzenie oraz zapalając przy nim znicze.

Bez wątpienia, uczniowie nowo powstałej Szkoły Podstawowej nr 2 będą z dumą kontynuować tę piękną tradycję.
- mgr Justyna Atrachimowicz i mgr Aleksandra Suduł
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego